„Zachować pamięć”- relacja z projektu.
22 paź 2018 Autor: Aneta Możdżanowska Kategoria: Aktualności Tagi:W Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie, w dniach od 22 do 29 września 2018 r., przeprowadzono projekt „Różna przeszłość, wspólna przyszłość”. Został on zrealizowany w ramach dotacji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży „Zachować pamięć” oraz przy współudziale finansowym Gminy Wieruszów.
Do uczestnictwa w projekcie zostali zaproszeni uczniowie i nauczyciele z niemieckiej szkoły w Straussfurcie i z ukraińskiej szkoły w Słobódce Rachnowskiej.
Jego celem było poznanie wspólnej historii i kultury naszych narodów, odwiedzenie miejsc pamięci narodowej oraz przełamanie uprzedzeń i stereotypów dotyczących trzech narodów.
Przygodę z historią grupa 37 uczniów polskich, niemieckich i ukraińskich pod opieką nauczycieli rozpoczęła od obejrzenia wystawy „1września” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej poświęconej pierwszym dniom kampanii wrześniowej w okolicach Wielunia.
W Miejsko – Gminnej Bibliotece pan Mariusz Dychto opowiedział o pierwszych dniach II wojny światowej w naszym mieście. Pani Mirosława Żyła podczas spaceru zapoznała uczestników projektu z historycznymi zakątkami miasta.
W Ostrzeszowie uczniowie zostali oprowadzeni po miejscach, gdzie podczas wojny mieścił się obóz dla oficerów norweskich. Uczniowie obejrzeli także wystawę w Muzeum Regionalnym poświęconą tej tematyce.
Wiedzę historyczną młodzieży wzbogaciły również warsztaty w Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady w Chełmnie nad Nerem, do którego byli wywożeni również wieruszowscy Żydzi. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie na temat Holocaustu, obejrzeli krótkometrażowe filmy, przedstawiające tragedię narodu żydowskiego i odwiedzili miejsce pamięci zamordowanych.
Kolejnym, niezwykle istotnym punktem programu, był pobyt w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi, którego celem jest ukazywanie odwiedzającym historii miasta, regionu i Polski oraz propagowanie wśród młodzieży wartości opartych na tolerancji, prawdzie i otwartości.
Uczestnicy projektu wzięli udział w zajęciach lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie.
W ramach działań projektowych młodzież prezentowała w różnej formie zagadnienia związane z drugą wojną światową. Grupa polska odegrała krótkie przedstawienie o Irenie Sendlerowej, aby przybliżyć gościom dramat ludności żydowskiej i heroiczną postawę „Sprawiedliwych wśród narodów świata”. Młodzież niemiecka przygotowała prezentację o obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie, natomiast delegacja ukraińska zaprezentowała wzruszający montaż słowno-muzyczny, opowiadający o obecnej sytuacji na Ukrainie.
Zadaniem uczniów było również przedstawienie tradycji i ciekawostek na temat swoich miast i krajów. Młodzież niemiecka opowiedziała o Straussfurcie i jego okolicach, uczniowie ukraińskiej szkoły zaśpiewali znane pieśni ludowe, zatańczyli i poczęstowali wszystkich tradycyjnymi, własnoręcznie wykonanymi przysmakami. Gospodarze natomiast nauczyli gości z zagranicy podstawowych kroków poloneza i przygotowali prezentację o najważniejszych polskich tradycjach. Na zajęciach plastycznych każdy uczestnik miał za zadanie opracować logo projektu lub zilustrować swoje wspomnienia z poprzednich dni. Wszyscy wykazali się pomysłowością i kreatywnością, a powstałe prace można obejrzeć w holu szkoły.
Podczas tygodniowego pobytu uczniowie ze szkoły niemieckiej, ukraińskiej i polskiej uczestniczyli również w wielu zajęciach integracyjnych. Brali udział w rozgrywkach sportowych, wspólnie bawili się na dyskotece, relaksowali na basenie. Wolne chwile spędzali na wspólnych spacerach i rozmowach, dzięki czemu doskonalili swoje umiejętności językowe i zawierali przyjaźnie. Mieli możliwość spotkania z przedstawicielami radia NA OPAK działającym przy Wieruszowskim Domu Kultury.
Projekt „Różna przeszłość, wspólna przyszłość” był dla uczestników bardzo wartościowym doświadczeniem. Dzięki niemu wszyscy mieli możliwość obcowania z historią i kulturą innych państw oraz dowiedzieli się bardzo wiele o Wieruszowie i jego okolicach. Przeprowadzone w nieszablonowy sposób lekcje historii oraz odwiedzone miejsca pamięci wywarły na uczniach ogromne wrażenie i skłoniły do wielu refleksji.
Uczestnicy i organizatorzy przedsięwzięcia składają serdeczne podziękowania wszystkim instytucjom i osobom, które pomogły w przygotowaniu lub przeprowadzeniu działań projektowych. Są to: Urząd Miejski w Wieruszowie, Wieruszowski Dom Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wieruszowie, Biblioteka Pedagogiczna w Wieruszowie oraz nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Wieruszowie.